Brak produktów w koszyku.

  • Strona główna
  • Hair & Body
Czas czytania: 3 minuty

Retinol i wprowadzanie go do swojej pielęgnacji to temat nadal dość burzliwy, opinie bywają podzielone, a sam składnik często zasiewa odrobinę niepewności przed stosowaniem, ze względu na okres adaptacyjny, który każdy z nas musi przejść. My jednak jesteśmy od tego, aby obalać mity i przekazywać rzetelną wiedzę, tak aby każdy świadomie wprowadził ten wyjątkowy składnik do swojej pielęgnacji. W tym artykule poruszymy nie tylko zalety stosowania retinolu, zasady jego stosowanie, ale również wspomnimy o nadchodzących regulacjach Unii Europejskiej, które go bezpośrednio dotykają. Czy zostanie w pełni zakazany, czy jednak nadal będzie można go używać? Czytaj dalej!

Jak działa retinol?

Retinol działa na skórę głównie poprzez stymulację procesów odnowy komórek skóry. Jest to jeden z najcenniejszych składników działających przeciwstarzeniowo. Retinol jest przekształcany w skórze w aktywną formę, znana jako kwas retinowy. Kwas ten ma zdolność wpływania na procesy regeneracji komórek skóry, co prowadzi do szybszego usuwania martwych komórek naskórka i zwiększenia produkcji nowych, zdrowych komórek.

Retinol pomaga w zwiększeniu produkcji kolagenu, białka odpowiedzialnego za elastyczność i jędrność skóry. W wyniku tego procesu, skóra może stawać się bardziej elastyczna i wyglądać młodziej. Okazuje się, że retinol ma również doskonały wpływ na leczenie trądziku, dlatego jest to również substancja dobra i bezpieczna dla osób w wieku nastoletnim.

Retinol może pomóc także w redukcji zmarszczek i linii mimicznych, ponieważ stymuluje procesy naprawcze skóry i zmniejsza widoczność oznak starzenia. Pierwsze efekty można dostrzec już po miesiącu, a trwałe i widoczne efekty zauważymy po pół roku stosowania tego składnika. Stosując retinol w regularny sposób, można także pomóc w rozjaśnieniu przebarwień skóry i poprawie jej ogólnego wyglądu. Brzmi świetnie prawda? Przejdźmy zatem do stosowania!

Jak wprowadzić retinol do pielęgnacji?

Retinol należy wprowadzać z rozwagą i odpowiednią częstotliwością, ze względu na to, że jest to składnik silnie aktywny, a aplikowany bez niezbędnej wiedzy może narobić więcej krzywdy niż pożytku. Jesteśmy tutaj po to, aby przeprowadzić Cię przez cały proces wprowadzania tego składnika do swojej rutyny, dzięki czemu zrobisz to delikatnie dla swojej skóry, zmniejszając tym samym ryzyko efektów niepożądanych, które omówimy sobie w dalszej części artykułu.

Po pierwsze, stężenie. Retinol znajdziemy na rynku w najróżniejszych stężeniach, jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę, to nie radzimy startować od stężenia 1%. Najbezpieczniejsze i najbardziej przyjazne dla skóry są stężenia bardzo niskie, postaci 0,2% lub 0,25%. Wówczas masz pewność, że składnik będzie w pełni bezpieczny i nie zadziała na twarzy zbyt agresywnie.

Druga sprawa to częstotliwość aplikowania. Absolutnie odradza się używać retinolu codziennie już od pierwszych aplikacji. Zaleca się, aby przez pierwszy miesiąc używać go raz w tygodniu, a w następnym miesiącu dwa razy w tygodniu.

Bardzo istotne, o czym nie możesz zapomnieć, to używanie kosmetyków z retinolem jedynie podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Absolutnie nie powinno się używać go w pielęgnacji porannej. Co więcej, używanie SPF, czyli kremu z filtrem, jest obowiązkowe, ponieważ inaczej możesz nabawić się efektów niepożądanych, np. w postaci nieestetycznych przebarwień.

Jak nakładać retinol prawidłowo?

Na social mediach krąży wiele rekomendacji dotyczących prawidłowej aplikacji retinolu na twarz. W dobie tak wielu opinii na ten temat można dostać prawdziwego mętliku w głowie, co koniec końców zniechęca wiele osób do rozpoczęcia wprowadzania tego składnika. Przychodzimy więc do Ciebie teraz z naszym złotym środkiem, który to przetestowaliśmy na własnej skórze.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, tolerancję na retinol należy sobie zbudować, czyli zaczynamy od używania go raz w tygodniu, po miesiącu przechodzimy do stosowania dwukrotnego. Jeśli po miesiącu wszystko będzie w porządku, możemy wyprobować metodę skin cycling. Skin cycling to nic innego jak tzw. cykle pielęgnacyjne, które rozkładamy w czterodniowych interwałach czasowych. Pierwszy dzień otwiera delikatne złuszczanie skóry. Szczerze odradzamy peelingi z drobinami. Rekomendujemy tutaj bardzo delikatne peelingi enzymatyczne lub kwasowe. Nie należy stosować mocniejszych, ze względu na to, że retinol sam w sobie jest składnikiem silnie aktywnym i w połączeniu z mocnym produktem złuszczającym może narobić szkód. Drugi dzień to dzień, w którym nakładamy retinol. Produkt z retinolem aplikujemy na suchą (koniecznie) skórę na 30 minut, po czym aplikujemy krem na noc. Kolejne dwa dni to dni regeneracji, czyli podczas wieczornej rutyny aplikujemy bogate serum i bogaty krem. Następnie cykl powtarzamy.Czy retinol w kosmetykach zostanie zakazany? Poznaj najnowsze regulacje UE.

Czy retinol w kosmetykach zostanie zakazany? Poznaj najnowsze regulacje UE.

Przewidywany zakaz ma obejmować tylko niektóre produkty z retinolem, czyli oznacza to, że nie zostaną one całkowicie wycofane ze sprzedaży. Konkretnie, chodzi tutaj o kosmetyki z jego wysokim stężeniem. Bezpieczne natomiast zostaną produkty, w których stężenie tego składnika nie przekracza 0,3%. Ale spokojnie, to wcale nie oznacza, że wszystko stracone. 0,2%, 0,25% czy 0,3% to nadal skuteczne opcje, nawet jeśli używasz retinolu już przez dłuższy czas. Dlaczego taki zakaz został w ogóle przewidziany? Ze względu na to, że wysokie stężenia to też o wiele wyższe ryzyko działań niepożądanych, szczególnie u osób, które nie robią większego researchu i wybierają produkty w ciemno bez nabywania wiedzy na temat ich działania.